Fikcja czy poradniki?

W tym artykule chciałbym Ci przedstawić dlaczego nie warto publikować ebooków z fabułą, szczególnie gdy jesteś początkujący. Jeśli już od jakiegoś czasu piszesz książki z fabułą to oczywiście możesz spróbować wybić się na KDP. Pamiętaj że będzie to trudne i na pewno kosztowne. Artykuł ten kieruje głównie do osób początkujących które nie wiedzą jaką opcje wybrać na początku swojego biznesu na Amazonie KDP.

 

Poniżej opisuje 5 powodów dla których nie warto wydawać fikcji.

 

1. Jedno źródło dochodu

Publikując ebooka w dziale nonfiction, czyli poradnika, tworzymy również wersję papierową oraz audiobooka. Posiadamy 3 źródła dochodu z czego największe to wersje papierowe oraz audiobooki. eBooki są na ostatnim miejscu bo otrzymujemy najmniejsze royality czyli dochód.

Royality:

  • Paperback: ~5-10 dolarów
  • Audiobook: ~5-8 dolarów
  • eBook: ~2-3 dolary

Podczas gdy wydamy fikcję możemy jedynie liczyć na sprzedaż wersji elektronicznych naszej książki oraz liczbę przeczytanych stron w programie KDP Select. Czytelnicy książek które oparte są na opowieściach nie są skorzy do zakupu paperback’ów ani audiobooków. Dlaczego? Kochają czytać zawsze i wszędzie. W dzisiejszych czasach przy dostępie do tak zaawansowanej technologii mogą oni korzystać z czytników elektronicznych np. z czytnik Kindle. Jest to znaczne ułatwienie dla osób z zamiłowaniem do czytania. Nie trzeba nosić wszędzie ciężkich książek, małe urządzenie zmieści się nawet w mniejszej damskiej torebce czy też w kieszeni kurtki. Wiele osób korzysta z tej opcji i nie potrzebuje kupować wersji papierowej książki dopłacając do tego, zasypaliby wtedy cały swój dom książkami a nie każdy chce budować swoją własną bibliotekę prywatną.

 

2. Koszt stworzenia opowieści.

Jeśli chcesz wydać ebooka w dziale fiction musisz zastanowić się czy na pewno warto, koszt ten będzie na pewno dużo wyższy niż w przypadku tworzenia ebooka w formie poradnika czyli nonfiction. Przedział w jaki powinno się celować jeśli chodzi o ilość słów w ebooku z rodzaju fiction to około 50-60 tysięcy słów (sic!). Koszt stworzenia takiego ebooka to około $1000. Nie jest to mało, prawda? Przy poradniku połowa czyli jakieś 25-30 tysięcy słów będzie idealna aby wydać świetnego ebooka. Warto wspomnieć o wyższej kwocie za napisanie ebooka opartego o fikcje na stronach ghostwriter’ów. Co innego jeśli piszesz sam książkę wtedy, musisz mieć świadomość że jedyną dużą inwestycją będzie ciągłe promowanie książki, gdziekolwiek. Co za tym idzie, będziesz tracić masowo pieniądze. Miej świadomość że czytelnik nie będzie wpisywał Twojego tytułu w wyszukiwarce Amazona tak jak to jest przy poradnikach z działu nonfiction. Istotnym plusem jest możliwość zarabiania poprzez czytanie przez klientów Amazona stron w programie KDP Select. Będzie to główne źródło dochodu przy publikowaniu takiego rodzaju ebooka wraz z jego sprzedażą.

3. Dochód pasywny.

Kolejnym faktem jest to iż publikując fikcje nie masz szans aby sprzedaż książek była dochodem pasywnym. Przy którym nic nie musisz robić po za wystawieniem go na Amazona. Codziennie musisz pilnować lub też zmieniać reklamy na Facebooku. Musisz dopracowywać swoją stronę oraz dbać o czytelników na liście mailingowej. Przy poradnikach często nie musisz nic robić. Dobrze wypromowana książka po wyłączeniu reklam jest w stanie utrzymywać się sama przez miesiące lub nawet lata.

 

4. Nie dla początkujących

Zaczynając dopiero co swoją przygodę z publikowaniem na Amazonie KDP, stanowczo odradzam Ci wybór fikcji jako pierwsze publikacje. Z kilku powodów, już na samym początku musisz wiedzieć jak tworzyć reklamy. Jak budować listę mailingową oraz jak stworzyć stronę internetową. Wszystko to wiąże się oczywiście z dużymi kosztami które zainwestujesz a nie wiesz czy się zwrócą lub stanie się to dopiero po długim czasie. eBooki jako poradniki są za to dużo prostszą drogą do zarabiania oraz mniejszą inwestycją. Według mnie publikowanie ebooków, wersji papierowych oraz audiobooków w dziale nonfiction jest jednym z najprostszych biznesów online na ten moment. Nie zrozum mnie źle, nie jest to łatwe samo w sobie ale gdy porównam ten biznes do innych to według mnie jest on najprostszy. Nie posiadając przy tym setek tysięcy złotych na start. Jeśli chcesz jednak zacząć publikować fikcje zlecając napisanie jej przez ghostwritera i oczywiście chcesz odnieść sukces finansowy to upewnij się że masz odłożone 5-10 tysięcy dolarów aby to miało sens.

 

5. Koszt poniesiony z góry

W ostatnim już piątym punkcie chcę Cię poinformować, że wszystkie koszta które poniesiesz mogą zwrócić się dopiero po długim czasie. Pierwszą płatność Amazon KDP wypłaca dopiero po 60 dniach od zakończonego miesiąca w którym nastąpiła sprzedaż. Koszt reklamy na Facebooku będzie stale się zwiększał i nie będziesz mógł go zatrzymać. Im więcej reklam Twojej książki tym lepiej a to niesie często ogromne koszta. Niech nie kuszą Cię screeny na których ludzie często chwalą się ogromnymi dochodami ze sprzedaży książek w dziale fikcji. Niestety istnieje druga strona medalu, czyli wysoki koszt promowania tych książek. Gdy widzisz screen’a na którym w miesiącu ktoś zarobił 10.000 dolarów royality, pamiętaj że mógł zainwestować te 10 tysięcy w reklamy lub nawet więcej.

 

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli jesteś początkujący i chcesz zlecić napisanie książki ghostwriterowi to wybierz dział nonfiction. Jeśli sam piszesz książkę i chcesz napisać fikcję upewnij się że masz duży zasób pieniędzy na promowanie Twojej książki. Ja pozostaje wciąż przy ebookach w dziale nonfiction. Przemawia do mnie mniejszy koszt inwestycji oraz możliwość dochodu pasywnego.

Jakie jest Twoje zdanie odnośnie tego tematu? Może opublikowałeś ebooka w dziale fiction i odniosłeś sukces finansowy?

Daj znać w komentarzu poniżej. Pozdrawiam Cię i życzę miłego dnia 🙂

 

📣 Zasubskrybuj: https://hosting2410220.online.pro/autoinstalator/wordpress/youtube

💎 Grupa Wsparcia Na Facebooku: http://server917166.nazwa.pl/wp/grupafb
🎁 DARMOWY EBOOK o Amazon KDP/ACX: http://server917166.nazwa.pl/wp/ebook
📀 Kurs Amazon Kindle Project: http://server917166.nazwa.pl/wp/kurs-akp
💿 Kurs Kids Book Project: http://server917166.nazwa.pl/wp/kurs-kids-book-project
🎉 Kurs Activity Book Project: http://server917166.nazwa.pl/wp/abp

Book Bolt: http://server917166.nazwa.pl/wp/bookbolt Kod rabatowy -20%: mariuszbernacki
💾 Publisher Rocket: http://server917166.nazwa.pl/wp/publisherrocket
🖥 KDSPY: http://server917166.nazwa.pl/wp/kdspy
🧩 Puzzle Book Mastery: http://server917166.nazwa.pl/wp/puzzlebookmastery
🎴 Creative Fabrica: http://server917166.nazwa.pl/wp/creativefabrica
🎲 Simply Maze Crazy: http://server917166.nazwa.pl/wp/simplymazecrazy
🎨 Canva PRO: http://server917166.nazwa.pl/wp/canvapro

➡️ Mój kanał YouTube: http://server917166.nazwa.pl/wp/youtube
➡️ Chcesz mnie o coś zapytać? Napisz na: kontakt@mariuszbernacki.pl
➡️ Instagram: http://server917166.nazwa.pl/wp/instagram

 

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.